Završna konferencija projekta „Kreirajmo kvalitetniji život zajedno“

Održana je 22. listopada u općini Rešetari, a ujedno su uručene i diplome ženama koje su se obrazovale i stekle nova znanja u sklopu ovoga projekta.

Ukupna vrijednost projekta, koji se provodi od 30. svibnja 2018. do 30. studenoga 2020. je 4.957.056,36 kuna.

Korisnik je općina Rešetari, a partneri: Centar za socijalnu skrb Nova Gradiška i Hrvatski zavod za zapošljavanje, Podružnica Slavonski Brod.

Projekt se financira kroz Program „Zapošljavanje žena-Zaželi“ u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. iz sredstava Europskog socijalnog fonda.

Ciljna skupina uključena u projekt su dugotrajno nezaposlene žene s najvišim srednjoškolskim obrazovanjem, a krajnji korisnici starije osobe i osobe u nepovoljnom položaju.

U sklopu projekta bilo je zaposleno 30 žena koje su se kroz 24 mjeseca brinule za 250 starih i nemoćnih osoba na području Općine Rešetari.

Cilj ovoga projekta bio je uključivanje žena u nepovoljnom položaju s nižom razinom obrazovanja na tržište rada kroz zapošljavanje u lokalnoj zajednici kako bi se osnažio i unaprijedio njihov radni potencijal te smanjio rizik od siromaštva, a ujedno i potaknula socijalna uključenost i povećala razina kvalitete života krajnjih korisnika.

U sklopu projekta zaposlene žene su se i dodatno obrazovale za zanimanja: gerontodomaćica, kuharica, voditeljica OPG-a, računalni operater, cvjećar i slastičar.

Na ovaj način postale su konkurentnije na tržištu rada, a u planu je prijava novoga projekta kroz program Zaželi-zapošljavanje žena kojim bi se zaposlio veći broj žena, njih 35 i pružila potpora i podrška većem broju krajnjih korisnika na području općine Rešetari.

Završnoj konferenciji bili su nazočni Senka Vranić, vlasnica i direktorica tvrtke „Sintagma“, ujedno i voditeljica ovoga projekta, Milka Perković, predsjednica Općinskoga vijeća i Zlatko Aga, načelnik općine Rešetari.

Evo što su rekli:

Senka Vranić, tvrtka „Sintagma“-voditelji projekta:

-Ovo je projekt kojega privodimo kraju u svom prvom ciklusu i ovdje smo danas da obilježimo i podijelimo s javnosti rezultate koji su postignuti tijekom provedbe. Već smo pripremili kompletnu projektnu dokumentaciju za nastavak projekta. Trenutno je obustava Poziva za nadmetanje projekta „Zaželi“. Svakodnevno pratimo situaciju i na prvo otvaranje Natječaja odmah ćemo se i prijaviti. Planira se zapošljavanje većeg broja žena. Također se planira i povećanje broja korisnika.

Ovaj projekt je tijekom provedbe uključio i unaprijeđenje znanja i vještina žena u segmentima u kojima su one definirale ili prepoznale da bi za njih osobno bilo potrebno. Mogle su odabrati razna zanimanja koja su nam lokalna Pučka učilišta ponudila na tržištu. Iskorištena su zanimanja gerontodomaćice, njegovateljice, kuhara, slastičara, računalnog operatera, voditelja OPG-a, cvjećara. Ono čime smo također jako zadovoljni je što su sve žene prihvatile mogućnost edukacije, iako je prema projektu trebao biti uključen samo dio njih. Pratili smo ih cijelo vrijeme i njihovo iskustvo je pozitivno, a prisutan je i veliki motiv za daljnji nastavak ovoga projekta, ali i nekih drugih djelatnosti.

Milka Perković,predsjednica Općinskoga vijeća:

-Zasigurno da je ovaj projekt, i djelaticama koje su bile zaposlene i korisnicima, doprinijeo poboljšanju standarda njihova života. Žene su prošle i edukaciju i stekle dodatna znanja i vještine u zanimanjima koja će, vjerujem, povećati njihovu konkurentnost na tržištu rada. Čestitam svima na diplomama koje će danas i primiti i želim da si temeljem toga nađu posao. Isto tako se nadam nastavku projekta koji će zaista dobro doći svim stanovnicima općine Rešetari.

Zlatko Aga, načelnik općine Rešetari:

-Meni je ovo bio najdraži projekt u nizu EU projekata koje smo provodili na našem području. Uz to što su 30 žena, odnosno 30 obitelji, mogle popuniti kućni budžet kroz plaće koje su primale tijekom ove dvije godine i 250 starih i bolesnih i osoba s invaliditetom su dobili najbolju skrb u svojim domovima. Uz pomoć u kući, korisnici su dobili i nužne higijenske i sve druge potrepštine neophodne u domaćinstvu što im je također bilo značajno s obzirom na mala primanja.

Ovo je bio izvrstan projekt Vlade RH koja je omogućila svim jedinicama lokalne samouprave, poglavito nama u Slavoniji iz koje mladi odlaze, a u kućama ostaje starija populacija , da se o njima netko i brine. Ovim putem se zahvaljujem i partnerima na projektu Centru za socijalnu skrb, Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, kao i resornom ministarstvu koje nam je dalo i mogućnost provedbe projekta.

 

Evo, vjerujem kako će ženama, koje su edukacijom stekle i nova zvanja, to pomoći u pronalaženju trajnijega posla.

Želimo, naravno i nastavak projekta i osobno sam pisao resornom ministarstvu o potrebi i daljnje skrbi o starima i nemoćnima. Naime, sve je više ljudi koji prelaze 65 godina i traže takvu pomoć, pa je to i razlog što želimo zaposliti 35 žena u nastavku projekta.

Uz sve ovo što sam rekao, ove su žene svakodnevnim odlascima u domove korisnika doprinijele i svojevrsnoj „živosti“ u naseljima naše Općine, ali i većoj socijalnoj uključenosti korisnika.

Evo i sada kada projekt završava, korisnici me svakodnevno zovu i traže da se što prije nastavi. Kao jedinica lokalne samouprave omogućit ćemo kroz općinski proračun da 4-5 žena nastavi ovaj posao i brigu o najpotrebitijima do nastavka projekta. Nemaju svi novca za Domove, a i na mjesto se mora čekati...Ovo se zaista pokazalo kao kvalitetan projekt i svim mogućnostima treba potaći Vladu RH da ga nastavi. U Slavoniji se ljudi teško zapošljavaju. Obišao sam sve regije Hrvatske i uvjerio se kako se u pojedinima i ne može naći dovoljno žena za ovaj posao jer ne žele raditi za ovako malu plaću. No, ljudi su ovdje skromni i uz ta primanja, možda i uz rad supruga, ipak je nešto lakše.

U ime zaposlenih žena svoja su iskustva podijelile s nama:

Marijana Marinović ima 19 godina radnoga staža i godinu je dana bila bez posla. Kako ističe izuzetno je sretna što je dobila priliku ponovno raditi.

-Zahvaljujem Europskoj uniji i našoj Općini, načelniku i svima koji su imali ljubavi, strpljenja, živaca da nam sve ovo omoguće. Meni je ovo zaposlenje puno značilo i voljela bih da se to i nastavi. Također i moje kolegice. Ovo osposobljavanje nam je puno pomoglo. Hvala i našim korisnicima. I oni bi rado željeli da se mi ponovno njima vratimo. Željela bih da i drugi dobiju priliku raditi ovaj posao.

Imala sam 10 korisnika i svi su bili dobri i korektni, zadovoljni sa mnom, a ja sam također bila sretna i zadovoljna s njima. Kroz edukaciju sam osposobljena za njegovateljicu i tu sam stekla i nova znanja i veliko iskustvo koje ću, vjerujem u budućnosti moći primjeniti.

Julijana Jemrić istaknula je kako su na početku ovoga posla i korisnici, ali i one same bile pomalo nepovjerljive.Kako je vrijeme odmicalo svi smo se jako dobro prilagodili, pogotovo mi našim korisnicima. Tu su bili svakodnevni poslovi od kuhanja, čišćenja do odlazaka u trgovinu, po lijekove, liječniku u ambulantu ovdje u Rešetare. Zaista je ovaj projekt hvale vrijedan i korisnici su stekli povjerenje i u našu općinu i načelnika jer su uvidjeli da se vodi briga o mještanima. Stalno se nastoji pomoći našima starijima koji su ostali sami i u blizini nemaju nikoga od mlađih iz svojih obitelji. Dolazi zimsko doba i pomoć će im još više biti potrebna i oko cijepanja i donošenja drva...Ovaj projekt doista puno znači našim korisnicima, ali i meni samoj jer radimo, doprinosimo, kontaktiramo s ljudima, a s korisnicima smo postali kao obitelj. Iako ovaj posao završava, svaka od nas ipak i dalje posjećuje svoje korisnike do kojih nam je stvarno stalo. Ne svodi se sve na svakodnevne poslove, njima je važnija topla ljudska riječ i pažnja. Važan im je razgovor s nama, saznaju tko se rodio, tko je preminuo, što se u općini dogodilo. Na žalost, većina njih ne mogu niti izaći iz kuća, pa smo im mi i veza sa vanjskim svijetom. Završila sam edukaciju za kuharicu i nadam se da će sve ići u dobrom smjeru i da će biti posla.

Terezija Vlaović kaže kako je zadovoljna poslom kojega je obavljala putem ovoga projekta. Osjećala se ispunjenijom jer je nekome pomogla. Voljela bi da se projekt nastavi. Ima veću obitelj i svaka je kuna dobro došla-kaže.

S obzirom da voli poljoprivredu, radi vlastiti vrt, a ima i nešto stoke, odlučila se educirati za voditelja OPG-a. -Nikada ne znaš što će život donijeti. Možda će se netko od djece odlučiti za poljoprivredu pa će upravo ovo zanimanje za koje sam educirana dobro doći-istaknula je.

AEM banner

WEBRADIO OFF LINE

UNITAS WebRadio Nova Gradiška

R Winamp R WMP

R Real R Quik

Openradio banner

HAV banner

Suradnici

 Logo  TZ GNG 1

 baner.romski portal

 UDD logi

LUNA logo

LAG baner